Zapora nad Soliną Start

Wszystkich ciekawych konstrukcji technicznych zachęcamy do zwiedzania wnętrza największego obiektu hydrotechnicznego w Polsce, czyli zapory w Solinie. Jest to atrakcja, która na pewno zapadnie w naszej pamięci.

Jej długość to 664 metrów, wysokość - 82 metry a objętość betonu aż 760 000 m3. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, dzięki któremu poznamy mechanikę zapory i procesy, które w niej zachodzą. Zobaczymy stare turbiny, wirniki, halę maszyn z czterema hydrozespołami, ogromny dźwig, nastawnię, przeróżne urządzenia pomiarowe, olbrzymie agregaty prądotwórcze, galerię serwisową (znajdującą się 6 metrów pod dnem jeziora!). A to nie wszystko. Na miejscu do obejrzenia film na temat produkcji energii odnawialnej ze źródeł środowiska naturalnego takich jak: woda, wiatr, słońce, biomasa. Do zobaczenia także ciekawa wystawa archiwalnych fotografii z budowy elektrowni, która pozwoli uświadomić każdemu, jak wielkie było to przedsięwzięcie. Podobno jezioro, tama oraz elektrownia w Solinie kryją wiele tajemnic, a wycieczka wewnątrz zapory odkryje przed nami wiele z nich!

ZWIEDZANIE ELEKTROWNI Z PRZEWODNIKIEM
Zainteresowanych zapraszamy osobiście do budynku CEO Solina /droga dojazdowa do bramy Zespołu Elektrowni Wodnej w Solinie/ w godzinach 9.00-16.00.

Poniedziałek – NIECZYNNE.

Uwaga: wewnątrz panuje temperatura 7-8 stopni Celsjusza oraz 100% wilgotność.